💙

Пам'ятка для переселенців у Шотландії (постійно оновлюється)

Зверніть увагу, що ми є незареєстрованої волонтерською організацією, наші волонтери — звичайні люди, не спеціалісти. Ця пам’ятка не є джерелом офіційної інформації і не дає юридичних порад.

❗Якщо у вас є зауваження або доповнення по змісту цієї пам'ятки, будь ласка, напишіть на helpukrainescotland@gmail.com

‼️Дорогі переселенці, будь ласка зверніть увагу, що усі дзвінки на телефони офіційних організацій у Великобританії (органи місцевої влади, NHS (системи охорони здоров'я), шотландський уряд, зареєстровані благодійні організації, тощо) можуть потребувати (і часто потребують) очікування. Цілком нормально чекати на лінії, щоб хтось прийняв дзвінок, пів години, а в більш зайнятих організаціях і до години. Звісно ми не дуже задоволені цим, але корисно мати це на увазі при дзвінках на усі номери, що приводяться у цій пам'ятці, та на номери інших інформаційних ресурсів для українців у Великобританії.

Найважливіша інформація

  • https://edinburgh.mfa.gov.ua/ - Консульство України в Единбурзі, телефон (+44)7909056906, можна звертатися за допомогою у широкому сенсі
  • Офіційна пам’ятка від уряду Шотландії: Шотландія для українців: довідник для переміщених осіб - gov.scot (www.gov.scot) (українською)
  • Єдиний телефон швидкої допомоги, поліції та пожежників - 999 або 112.
  • Телефон поліції для нетермінової допомоги - 101.
  • Телефон NHS (системи охорони здоров'я) для нетермінової допомоги - 111. Вам НЕ потрібно бути зареєстрованим у лікаря, щоб отримати допомогу по цьому номеру. По цьому номеру можна також дзвонити, якщо потрібна термінова допомога дантиста. У них є україномовні та російськомовні перекладачі, якщо це необхідно.
  • Асоціація Українців Великобританії (AUGB, Український Клуб) - 14 Royal Terrace, Единбург. З ними можна зв’язатися через Фейсбук https://www.facebook.com/AUGBEdinburgh та поштою edinburgh@augb.co.uk Також є відділення в Глазго, Фейсбук: https://www.facebook.com/GlasgowUkrainians/ та пошта glasgow@augb.co.uk
  • Scottish Refugee Council надає підтримку і пораду українцям в Шотландії. З ними можна зв’язатися по телефону (+44 808 1967 274) або імейлу (ukraine@scottishrefugeecouncil.org.uk).
  • Благодійна організація Settled надає інформацію і підтримку щодо візових питань українцям, які приїжджають до Британії (Українська служба допомоги - Settled).

Мовна підтримка

Деякі шотландські служби не мають українських або російських перекладачів. Ви можете надіслати запит про перекладацьку підтримку до Respond: Crisis in Translation https://respondcrisistranslation.org/en/need-support#UK (українською).

  • Сервіс Respond надає перекладацькі послуги по телефону, а також здійснює сертифікований переклад документів.
  • Ми радимо додаток SayHi для автоматичного голосового перекладу. Ви можете спілкуватися своєю мовою, і він автоматично буде перекладати те, що ви кажете, англійською. https://www.sayhi.com/en/translate/
  • Ви можете автоматично перекласти будь-яку веб-сторінку на українську або російську, якщо відкриєте сторінку Google Translate, натиснете кнопку Вебсайти (Websites), оберете потрібні мови, та введете адресу сайту, що потрібно перевести, у форму. Тоді ви зможете користуватись вебсайтом тою мовою, що вам потрібна.
  • ДЛЯ ПЕРЕКЛАДУ ДОКУМЕНТІВ: якщо ви не використовуєте сервіс Respond, ви можете самі перекласти більшість документів. Зазвичай, якщо це не зазначено спеціально, шотландські установи не вимагають нотаріально затвердженого перекладу і приймуть будь-який переклад, якщо він правильно відформатований.

Зазвичай потрібно надати сертифікат перекладу з вашими перекладеними документами. Він повинен містити наступний текст:

CERTIFICATE OF TRANSLATION

Дата I, [ваше ім’я], am competent to translate documents from Ukrainian to English, and certify that I have translated the preceding documents faithfully and accurately to the best of my ability.

[Підпис] [Ваше ім’я] [Адреса] [Телефон]

Ось банк перекладів українських документів: Charity Translators (внизу сторінки)

Порядок дiй - що робити після приїзду

  1. Податися на матеріальну допомогу. Ми радимо скористуватися цією можливістю усім, навіть якщо ви не маєте наміру отримувати грошові виплати протягом тривалого часу. Це допоможе місцевій раді зареєструвати вас у системі та запропонувати вам безпосередню підтримку. Деталі дивіться тут.
  2. Завести рахунок у банку (наприклад, Monzo або Revolut). Деталі тут.
  3. Протягом перших 6 місяців треба подати заявку на біометричний дозвіл на проживання, якщо ви не здавали біометрію заздалегідь за допомогою додатку ID Check або у візовому центрі (VAC). Див. пункт 1.2 офіційного путівника. Якщо ви здавали біометрію заздалегідь за допомогою додатку ID Check або у візовому центрі, заберіть свій біометричний дозвіл на проживання з поштового відділення, яке ви вказували в заявці (або перенаправте його в інше відділення, дивіться деталі тут).
  4. Податися на NINo (National Insurance Number, номер національного страхування). Він вам знадобиться, щоб працювати у Великобританії. Якщо ви вже подали на Універсальний Кредит (Universal Credit), то вам прийде посилання на електронну заявку на номер національного страхування NINo, яку треба заповнити у визначений термін (зазвичай 48 годин). У цьому випадку не треба подавати заявку на номер NINo окремо.
  5. Зареєструватись у лікаря (GP = General Phyisician, тобто сімейний лікар-терапевт). Деталі тут.

Що відбувається після прибуття?

1. Пункти прибуття.

Единбург

  • Офіційний ресурс по Единбургу: https://www.edinburgh.gov.uk/emergencies-safety-crime/Підтримка-України-та-її-народу/1
  • Волонтерів в аеропорту чи на вокзалі немає. Після приїзду телефонуйте в Раду за номером +44 131 200 2306. Якщо Ви не в змозі цього зробити, то зверніться за допомогою до працівника вокзалу або аеропорту. За телефоном Ради у вас спитають ім’я та дату народження. Якщо ви просите іншу людину зателефонувати за вас, ми радимо написати цю інформацію та дати її.
  • Після того, як Ви прибудете та повідомите Раду, Вам замовлять безкоштовне таксі, яке доставить Вас або до готелю, або до приймального центру. Зазвичай, якщо ви приїхали до 17 годин у будній день, або до 16 у вихідний, вас відвезуть в Приймальний центр (Welcome Hub) в Clocktower Estate, Vega Building (Vega Building, Clocktower Estate, Flassches Yard, South Gyle Crescent, EH12 9LB). Поза цим часом, вас відвезуть в один із готелів Единбургу. В який саме — передбачити складно, бо вони швидко заповнюються, тому Рада розподіляє людей по різним готелям.
  • Іншого способу зв’язатися за Радою щоб попросити про поселення у готелі не існує. Довге очікування у черзі є нормальним, і не можна зробити нічого, щоб його скоротити. Рада відповість рано чи пізно. Ви можете дістатися в Приймальний центр самостійно у час його роботи, якщо це для вас зручніше.

Глазго

  • Support for Ukrainian Nationals arriving in Glasgow - Glasgow City Council: Після приїзду треба зателефонувати +44 141 222 7352 (9:00 - 17:00 у будній день) або +44 300 343 1505 (інший час). Якщо Ви не в змозі цього зробити (наприклад, не говорите англійською), то зверніться за допомогою до працівника аеропорту чи вокзалу. За телефоном Ради у вас можуть спитають ім’я та дату народження. Якщо ви просите іншу людину зателефонувати за вас, ми радимо написати цю інформацію та дати їй.
  • Після того, як ви прибудете та повідомите Раду, вас направлять до готелю.
  • Іншого способу зв’язатися за Радою щоб попросити про поселення у готелі не існує. Довге очікування у черзі є нормальним, і не можна зробити нічого, щоб його скоротити. Рада відповість рано чи пізно.

Інде в Шотландії

Ми не радимо обирати вашим першим пунктом прибуття в Шотландію інші міста окрім Глазго та Единбургу, тому що там немає приймальних центрів або ресурсів для прибуваючих. Але, якщо в вас немає вибору, Вам треба зв’язатись з місцевою радою регіону, куди ви прибули, та попросити про допомогу, або самім, або через перекладача.

Якщо ви не отримали відповіді від місцевою ради, а ваша проблема потребує терміновою уваги, ви можете звернутись до відділку по роботі з безпритульними місцевої ради (homelessness department), та спробувати отримати термінове житло.

2. Приймальний центр в Единбурзi

  • Приймальний центр розташований за адресою Clocktower Estate (Vega Building, Clocktower Estate, Flassches Yard, South Gyle Crescent, EH12 9LB).
  • Від готелю Hampton до приймального центру є транспорт. Запитайте у стійки рецепції (приймальні) готелю. Якщо ви розміщені не в цьому готелі, ви можете отримати безкоштовний транспорт від Ради, зателефонувавши за номером +44 131 200 2306.
  • Наявні перекладачі, якщо Ви не розмовляєте англійською мовою.
  • Якщо Ви прибули в неробочі години і не можете отримати доступ до приймального центру в день прибуття, Ви можете попросити допомогу, щоб дістатися туди наступного робочого дня.

3. Інформаційний центр в Глазго

!Зверніть увагу - навколо інформаційного центру Едвард Хаус виник конфлікт у зв'язку з тим, що волонтери центру брали участь у російському активізмі проти мобілізації. Ось тут офiцiйний пост АУВБ Глазго.

  • Центр розташовано за адресою Ground floor, 249 West George Street, G2 4QE. З понеділка по п'ятницю, з 10:00 до 14:00.
  • В центрі надається соціальна та інформаційна підтримка, а також допомога з подачею на Універсальний Кредит, BRP (біометричну картку), тощо.

4. Якщо уряд Шотландії є Вашим спонсором

Зверніть увагу, що немає гарантій, що ви отримаєте соціальне житло (тобто окрему квартиру надану місцевою владою). Не відмовляйтесь від пропозицію поселення із приватним спонсором через те, що ви хочете поселитись в соціальне житло. Українці мають ті ж самі права на соціальне житло, як і шотландці, і багатьом шотландцям (в тому числі бідним, людям з інвалідністю та іншим потребуючим допомоги) доводиться довго чекати у черзі на таку можливість. Уряд Шотландії попросив нас допомогти довести інформацію про те, що таке житло зараз в дефіциті і прохання не розраховувати на нього.

  • Коли ви приїдете, Шотландський уряд поселить вас в готель. Людей більше не заселяють на круїзні лайнери в Единбурзі і Глазго.
  • Якщо у вас є домашня тварина, вас поселять у готель, де дозволено жити з тваринами.
  • Немає гарантій, в якому регіоні Шотландії вас поселять. Ви можете виказати свої побажання, але місце буде залежати від наявності житла в даному регіоні. Скоріше за все, вас не поселять в Единбурзі, тому що в ньому немає місця.
  • Інколи вам можуть запропонувати жити з приватним спонсором. Гарантій, що це станеться, немає, тому що наразі в Шотландії небагато приватних спонсорів. Якщо вам зробили таку пропозицію, ми, як правило, не радимо відмовлятися від неї без серйозної причини (серйозною причиною, на приклад, може бути некоректна поведінка спонсора із вами, або якщо вам здається, що жити з ним може бути небезпечно). Якщо стосунки із спонсором зіпсувались і вам потрібно поїхати з його житла, місцева влада не залишить вас без прихистку.

5. Якщо у Вас є індивідуальний спонсор

  • Вам гарантовано безкоштовне проживання на 6 місяців. Упродовж цього терміну Ваш спонсор не має права вимагати у Вас орендну плату.
  • Немає конкретних вказівок щодо подальших правил поселення після завершення терміну 6 місяців. Ми радимо активно шукати житло самим. Якщо у вас не виходить знайти житло, або якщо ви не можете його шукати (наприклад, через інвалідність або догляд за дітьми), вам буде потрібно, після закінчення терміну вашого перебування у спонсора, звернутися або в один із приймальних центрів, або до підрозділу з питань бездомності в органах вашої місцевої влади. Вони допоможуть вам із житлом.
  • Спонсор не зобовʼязаний забезпечувати Вас продуктами харчування чи іншими речами. Проте за власним бажанням вони можуть це зробити.
  • Якщо ви отримали окреме житло (наприклад, квартиру або дім, в якому сам хазяїн не живе), що надається вам приватною особою, зазвичай ви повинні будете самі сплачувати комунальні рахунки. Їх своєчасна сплата буде на вашій відповідальності. З іншого боку, якщо ви ділите помешкання із спонсорами, то вони відповідають за сплату комунальних рахунків. Вони можуть просити вас платити якусь частину ціни за комунальні послуги, але якщо ви не можете цього робити, вони на мають права вас змусити. (https://www.gov.scot/publications/ukraine-super-sponsor-scheme-guidance-for-hosts/pages/host-role/) Якщо ви вважаєте, що від вас вимагають завелику плату, або якщо ви не можете дозволити собі комунальні платежі, треба зв’язатись з місцевою владою і попросити про допомогу.
  • Якщо між Вами та спонсором виникне неузгоджене питання, рада може підібрати для Вас іншого спонсора чи надати Вам альтернативне житло. Вам необхідно звʼязатися з ними (напряму або з допомогою перекладача) та повідомити про ситуацію якомога швидше.

Іноді рада може спробувати бути посередником у вашому конфлікті зі спонсором (тобто спробувати вас примирити). Якщо ви вважаєте, що це можливий варіант, ви також можете звернутися по безкоштовну послугу Національного сімейного посередництва для спонсорів і українців (National Family Mediation service for Ukrainian hosts and guests), по цьому посиланню: Покращення комунікації гостей та спонсорів програми Homes For Ukraine | National Family Mediation (nfm.org.uk)

6. Подача заявки на фінансову підтримку

  • Це найперше, що ми Вам рекомендуємо зробити у Великобританії, навіть якщо Ви не збираєтесь залишатися на пільгах впродовж тривалого часу. Це допоможе місцевій раді інтегрувати Вас у систему та гарантувати, що Ви отримуєте всю доступну для Вас підтримку.
  • Ось зручний калькулятор фінансової допомоги, що допоможе вам зрозуміти, на які виплати ви маєте право і скільки ви можете отримати: https://benefits-calculator.turn2us.org.uk/ (англійською)

6.1. Подача заявки на Universal Credit (універсальний кредит).

! На Універсальний Кредит мають право люди віком від 16 до 66 років. Якщо ви неодружені та старші за 66 років АБО якщо ви одружені і обидва партнери старші за 66 років, вам, замість універсального кредиту, потрібно подавати на пенсійний кредит (Pension Credit).

Ви можете подати заявку на Universal Credit, скориставшись цим посиланням here.

Це джерело фінансової підтримки для всіх українських переселенців за обома візовими програмами. Ви можете отримати його, навіть якщо у Вас є робота. Перевищивши певний поріг заробітної плати (приблизно 900 фунтів стерлінгів на місяць), Ваші виплати універсального кредиту зменшуються до нуля, а підтримка припиняється.

Ось відео про те, як подати на універсальний кредит: https://m.youtube.com/watch?v=2L4a6rAkmwI (українською)

Деякі важливі факти:

  • Не дивлячись на назву, універсальний кредит не треба повертати. Це не “кредит” і не позика.
  • Якщо ви пара, що проживає разом, вам ПОТРІБНО подавати на універсальний кредит разом. Ви не можете подати окремо. Ви вважаєтесь єдиною фінансовою одиницею у тому, що стосується універсального кредиту.
  • Коли у вашій аплікації ви дійдете до ступеню, де в вас будуть питати підтвердити вашу особу за допомогою одного з документів зі списку, у вас, як у українського переселенця, зазвичай не буде жодного з цих документів. Це нормально. Треба обрати опцію “В мене немає жодного з цих документів” (“I don’t have any of these documents”). Працівники команди універсального кредиту зв’яжуться з вами за декілька днів і запросять вас на зустріч, щоб перевірити особу.

Ми рекомендуємо подати заявку на UC якомога швидше після прибуття. Це пов’язано з тим, що UC не виплачується заднім числом (виплати нараховуються з моменту подачі заявки). Таким чином ви втрачаєте частину грошей, які ви могли б отримати. Не хвилюйтесь, ви можете подати заявку на UC поки чекаєте на постійне житло і тимчасово проживаєте у готелі чи хостелі.

Якщо наразі Ви не маєте банківського рахунку, все одно Ви маєте змогу подачі заявки на універсальний кредит. У полі «Назва банку» («name of the bank») потрібно вказати «не застосовується» («not applicable») або назву банку, у якому ви збираєтеся відкрити рахунок. У полі «код» («sort code») потрібно поставити 6 нулів. У полі «номер рахунку» («account number») потрібно поставити 8 нулів.

Система двічі відхилить цю заявку. Продовжуйте надсилати повторно. На третій раз система повинна прийняти її.

Після отримання банківського рахунку, Ви можете змінити введені раніше дані у анкеті на ті, що отримаєте (тобто можете ввести отриманий з банку код та номер рахунку у поля, де раніше Ви поставили нулі), скориставшись онлайн своїм обліковим записом у системі Universal Credit.

Допомога по догляду за дитиною (Childcare Benefit - джерело фінансової підтримки для батьків та опікунів, які мають оплачувати догляд за дітьми, наприклад, дитячі садки та няні) включена в заявку на Universal Credit. Ви не можете подавати на цю допомогу, якщо не маєте витрат на догляд за дітьми.

6.2. Соціальна допомога на дітей (Child Benefit)

Це джерело фінансової допомоги для батьків та опікунів дітей молодше 16 років (або молодше 20 років у деяких типах освіти та навчання) — не є частиною універсального кредиту. Вона видається усім, у кого є діти, і хто відповідає критеріям, і не залежить від доходу. Ви можете подати на неї тут: https://www.gov.uk/child-benefit/how-to-claim

6.3. Подача на кризові гранти (Crisis Grants).

Через логістичні та бюрократичні проблеми зі схемою Домівки для України (Homes for Ukraine Scheme), в залежності від вашої місцевою ради, ви НЕ обов’язково отримаєте фінансову підтримку одразу після прибуття. Якщо в вас є фінансові проблеми, ми радимо подати заяву на так званий кризовий грант (Crisis Grant) від Шотландського Фонду Соціального Захисту (Scottish Welfare Fund). Дізнайтеся як подати у вашому регіоні тут: Crisis Grant - how to apply - mygov.scot (англійською)

Більшість форм подачі на кризові гранти потребують зазначити NIN. Якщо в вас ще немає цього номеру, ВИ ВСЕ ОДНО МОЖЕТЕ ПОДАВАТИ на грант. Вам потрібно буде робити це телефоном або заповнивши роздруковану форму вручну.

Кризові гранти зазвичай даються на їжу або комунальні послуги. Вам можуть відмовити, якщо ви звернетесь по кризовий грант для інших цілей. Зазвичай, в вас не повинно бути грошей (або їх повинно бути дуже мало), щоб ви могли скористуватись кризовим грантом. Це у тому числі стосується доступу до авансу Універсального Кредиту (тобто якщо ви вже подали на Універсальний Кредит, ще не отримали його, але вже можете подати на терміновий аванс по цьому Кредиту, вам можуть відмовити у кризовому гранті).

6.4. Червоний Хрест

Червоний Хрест більше не пропонує грошових виплат, але від них можна отримати безкоштовні SIM картки Vodafone. З ними можна зв’язатись за телефоном +44 8081963651 (опція 1).

Червоний Хрест пропонує послуги перекладачів, але час очікування них може бути довгим. Якщо вам потрібно, щоб хтось подзвонив в Червоний Хрест за вас, треба звернутися до англомовної особи. Також можна звернутися за допомогою із дзвінком в Червоний Хрест до нас, через наш телеграм канал (/hushelp).

6.5. Виплата допомоги 200 фунтів.

Усі шотландські ради пропонують переміщеним особам з України одноразові виплати 200 фунтів. Але різні ради мають різні правили щодо того, КОЛИ видаються ці кошти. Деякі місцеві ради, наприклад рада Глазго та Південного Ланаркширу (South Lanarkshire), не видають ці кошти доки ви не поселитесь у більш постійному житлі (тобто у приватного спонсора, соціальному житлі або орендованому вами).

  • Якщо ви прибуваєте в Единбург і залишаєтесь там, вам зазвичай видадуть 50-60 фунтів одразу. Ви можете отримати решту пізніше, після того, як зв’яжетесь з радою. Щоб прискорити процес, ви можете написати листа на edinburghvulnerable@edinburgh.gov.uk. Зазначте своє ім’я, дату народження, адресу та контактний телефон.
  • Електронна адреса ради Західного Лотіану (West Lothian), у тому числі Лівінгстону, по питанням цієї фінансової допомоги: ukrainiansupportpayments@westlothian.gov.uk.

6.6. Подача на допомогу для осіб з інвалідністю (ADP).

Нещодавно Шотландія замінила систему PIP (personal independence payment, “виплати на персональну незалежність”, тобто загальнобританську систему виплат для осіб з інвалідністю) на місцеву альтернативу, ADP (adult disability payment, “виплата для дорослої особи з інвалідністю”). Сума виплати залишається такою ж. Якщо ви вже отримуєте PIP, вам не потрібно нічого робити, щоб замінити його на ADP.

! На ADP мають право люди віком від 16 до 66 років. Якщо старші за 66 років, вам замість цього потрібно подати на надбавку на догляд (Attendance Allowance).

Подавайте на допомогу для осіб з інвалідністю (ADP) тут: Adult Disability Payment - mygov.scot

В Шотландії інвалідність це не одна, а декілька категорій, що існують з разною метою. Коли ви подаєте на допомогу для осіб з інвалідністю (ADP, adult disability payment - не залежить від вашого доходу), вам потрібно заповнити анкету. Українські документи, перекладені англійською, можуть допомогти довести вашу інвалідність, але вони НЕ обов’язкові. Головне не мати спеціальні документи, а надати їм інформацію про вплив хвороби на ваше життя і таким шляхом показати їм, що у вас дійсно є інвалідність.

Зазвичай корисно обговорити з британським лікарем або іншим медичним спеціалістом вашу ситуацію перед тим, як подавати на ADP, тому що Система Соціальної Допомоги Шотландії (Social Security Scotland) може захотіти поспілкуватись із вашим лікарем, щоб отримати підтвердження деталей вашої заявки.

Отримання допомоги ADP може використовуватись як доказ інвалідності (для придбання квитків на автобус, тощо).

АЛЕ категорія інвалідності для того, наприклад, що зв’язано з роботою, НЕ залежить від виплат допомоги ADP. Вам потрібно буде спілкуватися про це напряму з роботодавцем. Зазвичай, їм лише потрібно знати про ваші потреби і вони не питають про офіційні докази інвалідності. Вони зобов'язані законом створити вам умови для роботи, які потребує ваш стан здоров’я.

6.7. Пенсійний Кредит (Pension Credit)

На пенсійний кредит можна подати, користуючись цією паперовою формою: Pension Credit claim form - GOV.UK (www.gov.uk), або по телефону (+44 800 99 1234).

Не забудьте долучити копію вашого паспорта, коли відправляєте форму. Вам також треба буде подати на Національний Страховий Номер (National Insurance Number, NIN) — він потрібен щоб отримати першу виплату. На Національний Страховий Номер можна подати тут: Apply for a National Insurance number: Who can apply for a National Insurance number - GOV.UK (www.gov.uk)

Зверніть увагу, що, як український переселенець, ви не зможете подати заявку на Пенсійний Кредит онлайн.

7. Отримання банківського рахунку.

Є кілька банків, які надають послуги, адаптовані до обставин українських переміщених осіб.

  • MONZO. Це онлайн-банк, яким можна користуватися через додаток Monzo. Вони також надають фізичну банківську картку, а також номер банківського рахунку у Великобританії та sort code. Плюси: отримати обліковий запис швидко та легко; Monzo не вимагає підтвердження адреси; Monzo не вимагає від вас мати BRP. Мінуси: додаток недоступний ні українською, ні російською; наразі Monzo НЕ приймає адреси готелів/хостелів для своїх банківських послуг.
  • Royal Bank of Scotland (Королівський банк Шотландії). Сторінка про рахунки для українських переміщених осіб: https://www.rbs.co.uk/ukraine-refugees2.html (українською). Це традиційний шотландський банк. Плюси: RBS має багато фізичних відділень, які ви можете відвідати, якщо вам зручніше користуватися традиційними банківськими послугами. Тепер є можливість зареєструвати банківський рахунок онлайн, процес його отримання пришвидшений (час очікування 3-5 днів), а також доступний україномовний інтерфейс. Те ж саме стосується NatWest, сестриньского банку RBS.
  • Revolut (інструкція з відкриття рахунку англійською та українською мовами: https://www.revolut.com/help/more/support-for-ukrainian-refugees/how-can-i-open-an-account-as-a-ukrainian-refugee). Це онлайн-банк, схожий на Monzo, з кількома відмінностями. Як і Monzo, вони надають фізичну банківську картку (можливо, вам доведеться заплатити невелику суму, щоб її отримання), а також віртуальну. Вони надають номер банківського рахунку у Великобританії та sort code. Плюси: отримати обліковий запис швидко та легко; Revolut не вимагає підтвердження адреси; Revolut не вимагає, щоб у вас був BRP; Revolut має російськомовну версію; Revolut приймає адреси готелів / хостелів. Мінуси: один із співзасновників Revolut – росіянин; врешті-решт він засудив вторгнення і зобов’язався підтримувати санкції проти Росії, але йому знадобився деякий час. ! Зверніть увагу, що Revolut часто одразу не приймає українські документи для підтвердження особи. Треба зв’язатись з їх службою підтримки, щоб це вирішити. Можливо доведеться чекати на їх відповідь декілька годин.
  • Bank of Scotland (Банк Шотландії). Це традиційний шотландський банк. Плюси: має багато відділень, в які можна зайти, якщо ви більш впевнено почуваєтесь з традиційним банківським обслуговуванням; не потребує підтвердження адреси. Мінуси: не має українського або російського інтерфейсу (але ви можете скористуватись автоматичним перекладом); інколи час очікування відкриття рахунку буде довше, ніж у Monzo або Revolut; може потребувати BRP для відкриття рахунку.

8. Вивчення англійської мови.

  • Наш канал в Телеграм з об’явами про поточні англійські курси для українців - t.me/hus_english
  • Безкоштовні уроки англійської з EnglishDom: https://bonusesforukrainians.englishdom.com
  • Курси англійської в районі вашої ради треба шукати по ключовому слову “ESOL” та назві вашої ради, наприклад: “ESOL Perth and Kinross” або “ESOL South Lanarkshire”.
  • Якщо ви подали заяву на універсальний кредит або іншу соціальну допомогу, місцевий центр зайнятості може порадити вам курси англійської, що вам підійдуть.
  • Ми також радимо звернутися до місцевих груп на Фейсбуці та спитати, чи не хоче хтось допомогти переміщеним українцям попрактикуватися з англійською мовою. Шотландці нерідко раді з цим допомогти.

9. Громадський транспорт.

Не існує програми безкоштовного громадського транспорту спеціально для українців в Шотландiї (загальні вказівки щодо безкоштовного транспорту для жителів Шотландiї див. нижче).

Найдешевший вид міжміського транспорту – автобуси (наприклад, megabus.co.uk)

  • Діти до 5 років їздять на автобусах/потягах/трамваї на території Шотландії безкоштовно. Особи віком від 5 до 22 років, та старше 60 років, а також особи з інвалідністю можуть отримати квиток (пластикова картка) на автобус для безкоштовного проїзду по всій Шотландії. Необхідно подати заявку. В будь-якій місцевій бібліотеці співробітники доможуть з оформленням заявки.
  • Знайти найближчу бібліотеку можна за посиланням https://www.mygov.scot/public-libraries або онлайн (getyournec.scot). Необхiдно записатися та обрати час візиту.
  • Щоб подати заявку на отримання квитка, необхідно мати при собі:
  1. Документ, що посвідчує особу - свідоцтво про народження, паспорт або посвідчення особи, переміщеної особи (або особи, яка отримує перепустку від їх імені).
  2. Підтвердження адреси – виписка з банку, комунальні послуги/рахунок на оплату газу чи електрики або лист від спонсора, що підтверджує ваше місце проживання.
  3. Підтвердження відповідності. Якщо вам більше 60 років або менше 22 років, це буде підтверджено одним з документрів пункту 1; якщо заявник отримує допомогу по інвалідності, це може бути підтверджено листом від DWP/ADP.
  4. Для осіб до 16 років потрібна згода батьків. Це можна зробити, особисто підписавши заяву або подав свідоцтво про народження онлайн.
  5. До заявки також потрібно додати фотографії 4 x 5. Ці фотографії можна зробити у фотобудках у великих супермаркетах чи торгових центрах. Дітям до 12 років фотографії надавати не потрібно.

10. Подача заявки на BRP.

  • BRP (Biometric Residence Permit) - це пластикова картка, головний документ, що підтверджує ваше законне перебування на території Великобританії.

10.1. Як отримати ваш BRP.

! Проблемами з отриманням BRP займаються MP (Members of Parliament - своєго можна знайти тут) і Scottish Refugee Council (+44 808 1967 274, ukraine@scottishrefugeecouncil.org.uk).

  • Якщо ви здавали біометрію за кордоном (наприклад, у візовому центрі або через мобільний додаток ID Check), ви отримаєте ваш BRP у поштовому відділенні, яке ви вказували під час подачі заявки. Якщо ви не пам’ятаєте, яке це було відділення, скористайтеся цією формою: https://www.biometric-residence-permit.service.gov.uk/collection/where?hof-cookie-check.
  • Якщо ви не здавали біометрію за кордоном ви повинні подати заявку на отримання BRP (біометричного дозволу на проживання) протягом 6 місяців після прибуття до Шотландії, щоб продовжити своє перебування на 3 роки. Подайте заявку за цим посиланням.

Ось відео про те, як подати на BRP: https://www.youtube.com/watch?v=_EFGH31-DAM&ab_channel=OlhaZiniuk

  • Зверніть увагу, що коли ви отримаєте свій BRP, його термін дії буде вказаний до 2024 року. Це не значить, що ви можете залишатись в Великобританії менше трьох років. Насправді це та дата, коли уряд Великобританії планує зробити всі ΒRP цифровими. Ви зможете залишатись в Великобританії три повних роки, але будете мати цифровий BRP після закінчення строку дії пластикового.

10.2. Виїзд з Великобританії без BRP.

❗Зверніть увагу, що уряд Великобританії не рекомендує залишати Великобританію без вашого BRP. З вас можуть стягнути плату в 154 фунти за візу (з людини), що заміняє BRP (so-called replacement BRP visa, https://www.gov.uk/biometric-residence-permits/prove-your-status-without-a-brp).

10.3. Якщо ваш BRP затримали або відправили назад в Home Office (Міністерство Внутрішніх Справ).

❗Немає способу відстежити або прискорити заявку на BRP.

  • Якщо ваш BRP повинен бути у поштовому відділенні, але його відправили назад в Міністерство тому що ви не встигли забрати його у встановлений термін, напишіть на POUkr@homeoffice.gov.uk та BRPCollection@homeoffice.gov.uk. Будь ласка, вкажіть у цьому листі наступну інформацію:
  1. Номер GWF або номер “reference number” вашої візи.
  2. Ваше ім’я, дату народження та номер паспорту.
  3. Дату отримання візи.
  4. Адресу поштового відділення, куди BRP був відправлений.
  5. Вашу поточну адресу, куди ви би хотіли, щоб Home Office (Міністерство Внутрішніх Справ) відправив ваш BRP.
  • Якщо ви подали на BRP із середини Великобританії і отримали листа із Міністерства з рішенням про отримання BRP, але не отримали сам BRP впродовж 10 днів після отримання цього листа, напишіть спочатку в TNT - Contact TNT Customer Services | TNT United Kingdom Якщо в TNT не можуть допомогти, скористуйтеся цією формою: Were you due to collect your document from the Post Office? – GOV.UK (biometric-residence-permit.service.gov.uk) Якщо заповнення цієї форми не допомогло, ви можете зв’язатися з вашим MP (депутатом Парламенту) — Find your MP - MPs and Lords - UK Parliament.
  • Якщо ви не отримали листа з рішенням про отримання BRP і пройшло вже більше місяця, ви можете написати вашому ΜP, як у пункті вище.

10.4. Перенаправлення вашого BRP в інше поштове відділення/на іншу адресу.

  • Якщо ви не можете дістатись найближчого поштового відділення, або якщо відділення вказано невірно, ви можете написати на адресу POUKR@homeoffice.gov.uk з проханням перенаправити ваш BRP в інше відділення або на домашню адресу. Зверніть увагу, що термін перенаправлення може складати від 10 до 60 днів. Будь ласка, вкажіть у цьому листі наступну інформацію:
  1. Номер GWF або номер “reference number” вашої візи.
  2. Ваше ім’я, дату народження та номер паспорту.
  3. Дату отримання візи.
  4. Адресу поштового відділення, куди BRP був відправлений.
  5. Вашу поточну адресу, куди ви би хотіли, щоб Royal Mail (державна пошта) відправила ваш BRP.
  • Якщо таке перенаправлення не призвело до результату впродовж цього періоду, ви можете зв’язатися з вашим MP (депутатом Парламенту) — Find your MP - MPs and Lords - UK Parliament.

Під час подання заявки на BRP із середини Великобританії ви повинні вказати свою адресу у Великобританії, на яку Міністерство внутрішніх справ (Home Office, далі HO) надішле вашу картку BRP. Ви можете використовувати адресу готелю/хостелу, але після виїзду зі свого тимчасового житла вам доведеться повідомити про зміну адреси за цим посиланням: https://www.gov.uk/biometric-residence-permits/getting-your-brp-if-you-applied-from-inside-the-uk

Ось інформація про те, як це зробити:

«Вам потрібно оновити свою адресу, якщо ви хочете, щоб ваш BRP надіслали на іншу адресу, відмінну від тієї, яку ви вказали у своїй заявці.

Якщо ваше рішення надійшло, вам потрібно:

Якщо ваша адреса змінилася, ваш BRP можуть доставляти довше. Повідомте міністерству внутрішніх справ(HO) і TNT, негайно повідомте нову адресу місця проживання.

Якщо ваш BRP доставлено на невірну адресу, оскільки ви його не оновлювали, вам потрібно буде повідомити про проблему з BRP».

10.5. Якщо ваш BRP втрачено або вкрадено.

Якщо ваш BRP втрачено або вкрадено, про це треба буде заявити в поліцію. Також треба буде заповнити цю форму: https://www.biometric-residence-permit.service.gov.uk/lost-stolen/where

Після цього, заповніть цю форму на видачу заміни BRP: https://visas-immigration.service.gov.uk/product/biometric-residence-permit-replacement-service

В формі на видачу заміни, ви ОБОВ’ЯЗКОВО ПОВИННІ вказати, що ви не біженець/біженка. Українці в Великобританії не мають юридичного статусу біженців.

Якщо ви не вкажете, що ви не біженець/біженка, з вас не візьмуть плату в 38.20 фунтів за заміну BRP. В цьому разі, коли Hοme Office оброблятиме вашу заявку, вам відкажуть у зв’язку з несплатою цього збору.

Після заповнення анкети, запишіться на здачу біометричних даних. Зазвичай можна знайти безкоштовні слоти для цього, якщо ви не проти почекати і якщо ви обрали варіант самообслуговування (self-service) під час пошуку слотів.

11. Університети.

11.1. Фінансування.

  • Бакалаврські програми, а також програми на HNC та HND (ступені коледжів) тепер безкоштовні для українців в Шотландії. ЩОБ НАВЧАТИСЯ НА ЦИХ ПРОГРАМАХ БЕЗКОШТОВНО, ТРЕБА ПОДАТИ НА ФІНАНСУВАННЯ SAAS (Students Awards Agency Scotland, агентство студентських грантів Шотландії). Умови описані тут: https://www.saas.gov.uk/guides/support-for-ukrainian-students
  • SAAS покриває ціну навчання — це не позика. Його не потрібно повертати.
  • SAAS також може надати стипендію, щоби покрити ціну проживання, якщо ваш заробіток низький. Це також не позика, і її не треба повертати.
  • Вони також можуть допомогти з подачею на позику, яка частково покриває ціну навчання на магістерську ступінь (Master’s degree), а також на позику, що покриває ціну проживання. Цю позику ПОТРІБНО повертати. Вона повертається після того, як ви знайшли роботу після закінчення університету чи коледжу.
  • Подача на кошти SAAS відбувається після подачі в університет. Але НЕ потрібно чекати поки університет схвалить вашу заяву, щоб подати на кошти SAAS. Насправді, на кошти SAAS радять подавати одразу після подачі в університет. Ви можете змінити інформацію пізніше, якщо вас візьмуть на програму навчання, що відрізняється від тої, на яку ви просили кошти.

11.2. Умови вступу.

  • Окремі університети мають власні програми підтримки (наприклад, Единбурзький університет). Наша загальна рекомендація полягає в тому, щоб подавати документи до університетів через UCAS (бажано відразу кілька), а потім звертатися до них окремо і дізнаватися про програми підтримки українців для отримання певних ступенів (різні кафедри кожного університету надають різні види стипендій). Заява в UCAS коштує 20-26 фунтів.
  • Стандартні вимоги для вступу до шотландських університетів для українців – повна середня освіта плюс один повний рік навчання в університеті. Повної середньої освіти буває недостатньо (хоча зараз є декілька университетів, які приймуть вас тільки з українською школьною освітою). Якщо перший курс в Україні не закінчений, ви можете вступити на Foundation Year в шотландський університет (зверніть увагу, що це не є безкоштовним і не завжди можете покриватися коштами SAAS) або закінчити навчання в шотландській школі до рівня Scottish Highers. Ви також можете вступити в шотландський коледж, щоб отримати HNC/HND (HNC еквівалентний 1 році навчання в університеті, а HND – 2; вони можуть дозволити вам пропустити перший рік або два роки ступеня бакалавра при вступі до університету пізніше). Наприклад, ось інформація з Единбурзького коледжу про отримання HNC і HND: https://www.edinburghcollege.ac.uk/international/courses-for-international-students/higher-education-courses HNC і HND також можуть фінансуватися за допомогою SAAS.
  • Шотландські університети також вимагають підтвердження знання англійської мови. Зазвичай таким доказом є або підтвердження навчання на англомовних програмах, або IELTS (https://www.ielts.org/). IELTS коштує близько двохсот фунтів. Знову ж таки, якщо потрібна фінансова допомога, грант IELTS можна отримати від Ruth Hayman Trust (http://www.ruthhaymantrust.org.uk/), або з інших джерел фінансування навчання, що зазначені на їх вебсайті (http://www.ruthhaymantrust.org.uk/make-an-application).
  • Деякі шотландські коледжі (що видають дипломи HND/HNC) приймають людей без результатів IELTS.
  • Деякі університети приймають результати більш дешевих та доступних тестів англійської. Це потрібно обговорювати безпосередньо з кожним окремим університетом.

11.3. Ступені після бакалаврської.

  • Ступінь магістра не безкоштовна (однак можна подати заявку через SAAS, щоб отримати допомогу з виплатою приблизно половини суми, плюс витрати на проживання). Деякі університети мають стипендії спеціально для українців, які охоплюють навчання в магістратурі (наприклад, Единбурзький університет). Також можна подати заявку на інші стипендії не для України (запитуйте в окремих університетах).
  • Докторські ступені в Шотландії, як правило, оплачуються заявником або фінансуються університетом/сторонньою організацією. Інформацію про українських вчених у Великобританії можна знайти на веб-сайті CARA: https://www.cara.ngo/what-we-do/a-lifeline-to-academics-at-risk/ukraine-crisis/

12. Діти та школи.

Закон Шотландії передбачає, що всі діти повинні бути забезпечені шкільною освітою до 18 років, якщо це необхідно.  Забезпечити це є обов’язком місцевої ради. Школи безкоштовні. Як правило, дитина буде відвідувати школу, яка належить до її так званої території обслуговування. Ви не обираєте школу для своєї дитини (хоча ви можете запросити місце в іншій; чи буде ваш запит задоволено, залежить від наявності вільних місць у цій школі).  Загальна інформація про те, як працює шкільна освіта в Шотландії:

Тут ви можете знайти свою школу в Единбурзі:

Після того, як ви знайшли школу, ви повинні зв’язатися з нею безпосередньо, щоб дізнатися про освіту для вашої дитини.

Наша порада: написати e-mail чи зателефонувати безпосередньо до школи. Контакти школи легко знаходяться у Google.

Коротко описуєте ситуацію: ми переїхали з України за... (вказуєте тип візи), зараз проживаємо за адресою... Дитині ... років. Що треба зробити, які документи надати, аби дитина пішла до школи. Вам нададуть докладну відповідь.

Далі вже по ситуації.

Пропускати школу без поважної причини не можна. Бо це призведе до штрафів та до пильного нагляду соціальних служб.

Поважними причинами можуть бути: дитина млява та має високу температуру, дитина у лікарні, відвідує лікаря/стоматолога, тощо

Але сімейні обставини (наприклад, дитина їде десь на відпочинок з батьками) не вважаються поважною і батьки можуть отримати чималенький штраф.

  • В Шотландії усі люди молодше 18 років вважаються дітьми, та мають право на спеціальний державний захист. Це називається схема Шотландського Захисту (Scottish Guardianship scheme) і виконується благодійною організацією Aberlour (базується в Глазго). Інформацію про це можна знайти тут: https://www.scottishrefugeecouncil.org.uk/direct-support/children-and-young-people/ Схема допомагає захистити молодих людей та надати їм доступ до соціальної допомоги. Вони також допомагають молоді приймати інформовані рішення, та надають емоційну та практичну підтримку, що можуть бути потрібні. До цих послуг направляє місцева рада.

Соціальна підтримка та гранти для дітей:

  • Best Start Grant складається з трьох можливих платежів (Pregnancy and Baby Payment, Early Learning Payment, School Age Payment). Він надає батькам або опікунам, які отримують певні пільги чи податкові пільги, фінансову підтримку протягом ключових ранніх років життя дитини.
  • Допомога на підтримку освіти (Education Maintenance Allowances, EMAs) надає фінансову підтримку особам віком від 16 до 19 років, які хочуть продовжити навчання.
  • Scottish Child Payment для малозабезпечених сімей з дітьми до шести років
  • Free school meals, milk and clothing grant - уряд Шотландії з січня 2022 року фінансує універсальне безкоштовне шкільне харчування для всіх дітей 1-4 початкових класів і 5 року навчання. Однак це не дає автоматично права отримувати виплати за харчування під час канікул, безкоштовне молоко, стипендію на одяг або компенсацію за дитину. Також, ви повинні відповідати критеріям прийнятності на основі доходу.

13. Доступ до нетермінової медичної допомоги

  • Зазвичай, потрібно бути зареєстрованим у лікаря (GP), щоб записатись на прийом.
  • Усі українські біженці, що прибувають в Шотландію за візовими схемами, мають право на безкоштовне користування місцевою системою охорони здоров'я (за виключенням деяких послуг, як-то стоматологічних). Рецепти на ліки в Шотландії виписуються безкоштовно, ліки за цими рецептами також видаються безкоштовно.
  • Вам НЕ потрібно отримувати окреме медичне страхування. Ви автоматично маєте право на безкоштовну медичну допомогу, коли прибуваєте в Великобританію. АЛЕ
  • Перед тим, як записуватись на прийом до лікаря, необхідно зареєструватись у поліклініці за місцем проживання. Знайти свою місцеву поліклініку можна на цьому сайті, якщо ввести свій поштовий індекс: https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/gp-practices

Потім треба зв'язатись зі знайденою поліклінікою (телефоном, поштою або зайшовши туди особисто) і спитати, чи приймають вони нових пацієнтів. Якщо ні, то вам доведеться звернутися в іншу неподалік.

  • Коли ви зв’яжетесь з поліклінікою, можна буде також зайти туди особисто, щоб отримати реєстраційні форми та вточнити, які документи їм потрібні, щоб опрацювати вашу реєстрацію.
  • ЯКЩО ВИ ЖИВЕТЕ В ГОТЕЛІ АБО ХОСТЕЛІ, ви все одно можете зареєструватись у лікаря, якщо вам потрібна термінова допомога. Це потрібно зробити за допомогою форми реєстрації для тимчасових мешканців (temporary resident registration form). Ви також можете попросити цю форму в поліклініці.
  • ЯКЩО ВИ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ У ЛІКАРЯ і вам потрібна термінова допомога (що не потребує виклику швидкої), ви усе одно можете її отримати. Для цього треба або зателефонувати 111 або відвідати місцеву лікарню для невідкладної допомоги (Accident and Emergency, A&E). Шукайте найближчу до вас тут: https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/aes-and-minor-injuries-units

13.1. Вакцинації та скринінг у Великобританії

УВАГА: Важлива інформація для переселенців з України щодо доступу до вакцинацій та скринінгу у Великобританії

Служби державного захисту здоров’я в Шотландії гарантують переселенцям з України наступне:

  • Забезпечення повного графіка вакцинації у Великобританії (включаючи від COVID-19);
  • Підтримку та заохочення українців якнайшвидше отримати доступ до необхідних щеплень;
  • Забезпечення доступу до професійного перекладача з метою доступної підтримки та допомоги при плануванні вакцинації ;

У зв’язку з низькими показниками планової імунізації в Україні особливо важливо дізнатися попередню історію щеплень та запропонувати щеплення для таких випадків, якщо людина не вакцинована проти:

  • COVID-19 – знайдіть амбулаторію для всіх осіб віком від 5 років або зателефонуйте за номером 0800 030 8013, щоб записатися на зустріч;
  • Поліомієліту;
  • корі, свинки, краснухи (MMR);
  • Коклюш (пріоритетна пропозиція для вагітних);
  • Гепатит B (вагітні жінки, члени сім’ї та тісні контакти з підтвердженими хворими);
  • дифтерія-правець-коклюш, грип;

Слід також враховувати інші захворювання, які можна запобігти вакцинацією:

  • Менінгококова хвороба, ВПЛ (вірус папіломи людини);
  • Пневмококова хвороба, оперізувальний лишай, туберкульоз;

Наступні умови слід вважати пріоритетними для моніторингу та нагляду:

  • Кір, ВІЛ;
  • Гепатит A, B і C Черевний тиф;
  • Туберкульоз (ТБ) – особи, які зараз проходять лікування від туберкульозу, мають право бути терміново підключені до місцевих протитуберкульозних служб, щоб забезпечити швидке безперервне лікування. Україна посідає 4 місце за рівнем інцидентів у європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я;

Що ви можете зробити

  • Зареєструватися до лікаря загальної практики;
  • Якщо ви змінюєте адресу, повідомте про це лікаря загальної практики;

Для отримання додаткової інформації відвідайте вебсторінку інформування NHS, натиснувши наведені нижче посилання:

Будь ласка, скористайтеся наведеним нижче посиланням для отримання вказівок, якщо є невизначеність щодо статусу вакцинації особи:

Скринінг (обстеження)

У Шотландії існує 6 національних програм скринінгу. Програми скринінгу призначені для виявлення ранніх ознак захворювання або стану та надання направлення та лікування, якщо це необхідно.

Натисніть на посилання нижче, щоб отримати додаткову інформацію від NHS Inform:

Для програми скринінгу вагітності та новонароджених важливо:

  • Забронюйте послуги материнства для вагітних, щоб дозволити скористатися пропозицією скринінгу
  • Запропонувати скринінг на плями крові для дітей віком до 1 року, якщо вони цього не проходили.

Для отримання додаткової інформації та підтримки відвідайте вебсайт громадського здоров’я Шотландії:

Що ще ви можете зробити

  • Зареєструйтеся у лікаря загальної практики, щоб отримати доступ до послуг скринінгу та можливість оновлювати практику щодо будь-яких змін у вашій адресі - Реєстрація в лікарні загальної практики;
  • Дізнайтеся про типи скринінгових тестів, які пропонуються в Шотландії, та умови, які вони шукають, відвідавши NHS Inform - Служби скринінгу NHS Inform

14. Перевезення тварин в Великобританію (та карантин).

Офіційна сторінка про перевезення тварин з України: https://www.gov.uk/guidance/bringing-your-pet-to-the-uk-from-ukraine.uk (українською)

Група в Телеграмі для обговорення завезення тварин: t.me/petsinuk

Якщо ви прибуваєте з України з твариною і її треба відправити в карантин, вам може бути потрібно повідомити про це APHA (Animal and Plant Agency, агентство по тваринам і рослинам), і для того, щоб перевезти тварину в Великобританію, і для того, щоб слідкувати за її статусом та випуском з карантину, коли ви прибудете в країну.

Декілька порад, котрі корисно мати на увазі, коли пишете листа до APHA:

  1. Вписуйте в тему листа усі номери справ (reference numbers), що вам були видані, а також ваше повне ім’я та ім’я ваших тварин. Позначте лист як терміновий (”urgent”), якщо він таким є.
  2. Поставте в копію (CC) члена парламенту від вашої адреси в Великобританії — їх електронні адреси можна знайти по вашому індексу тут: https://members.parliament.uk/FindYourMP
  3. Перекажіть перебіг подій на даний момент, та прикладіть усі листи, що ви відправляли до APHA та всі листи, що вони відправляли вам.
  4. Зазначте конкретно, чого ви просите і в які терміни.
  5. Зазначте усі деталі про ваших тварин, включаючи імена та номери чипів. (Це особливо важливо, якщо ви намагаєтесь звільнити їх з карантину, щоб тварину, про яку йдеться мова, могли ідентифікувати).
  6. Якщо ви маєте приватного спонсора, вкажіть їх інформацію, з номером телефону. (Це особливо важливо, якщо ви домовляєтесь про домашню ізоляцію, щоб з ними міг зв’язатись ветеринар)
  7. Поясніть усі складнощі вашої ситуації. Наприклад, якщо ви подорожуєте з дітьми або батьками похилого віку, або що в ваш закінчились кошти на житло, або що вам потрібно потрапити до Великобританії якомога швидше, тому що вам ніде жити, тощо.
  8. Якшо в вас є приватний спонсор, попросіть їх про допомогу; якщо вони погодяться, намагайтеся працювати в команді, додавайте один одного в копію у ваших листах.

15. Робота в Шотландії

15.1. Право на роботу.

  • Кожний український переселенець має право працювати в Шотландії з моменту отримання штампу або віньєтки в паспорт. Зазвичай, право на роботу людини, що проживає у Великобританії, можна довести за допомогою онлайн-коду. Але до того, як ви отримаєте вашу біометричну картку (BRP), у вас не буде доступу до цього. Офіційна рекомендація від влади каже, що штампу в паспорт про право перебування впродовж 6 місяців достатньо для підтвердження права на роботу: https://www.gov.uk/government/publications/right-to-work-checks-employers-guide/ukrainian-nationals-and-right-to-work-checks-accessible-version
  • Коли ви отримаєте вашу біометричну картку (BRP), ви зможете скористуватися онлайн-системою для підтвердження вашого права на роботу, надавши вашому роботодавцю ваш індивідуальний код: https://www.gov.uk/prove-right-to-work
  • Зверніть увагу: якщо ви скористалися додатком ID Check, але ще не отримали свою біометричну картку (BRP), перевірте розділ “View and Prove status” за посиланням вище, щоб дізнатися, чи можете ви вже отримати ваш індивідуальний код. Якщо ні, то вам може бути потрібно дочекатися вашої біометричної картки (BRP), щоб почати працювати.
  • Вам не потрібно чекати на ваш Національний Страховий Номер (National Insurance Number, NIN), щоб почати працювати. У вас буде місяць з початку роботи, щоб його отримати. Зверніть увагу, що праця без Національного Страхового Номеру (National Insurance Number, NIN) може призвести до підвищення податкового збору. (Emergency Tax Explained | TaxRebates.co.uk). Ви можете повернути зайві сплачені таким чином податки в кінці податкового року, але може бути краще дочекатися Національного Страхового Номеру (National Insurance Number, NIN), якщо це можливо.
  • Якщо ви подали на Універсальний Кредит (Universal Credit), ось інформація про те, що відбудеться, коли ви відвідаєте JobCentre: Поиск работы и JobCentre | Opora UA

15.2. Пошук роботи.

16. ПОРАДИ ЩОДО ОРЕНДИ ПРИВАТНОГО ЖИТЛА В ШОТЛАНДІЇ

Ми б усім, хто не впевнений, де вони далі матимуть змогу жити, порадили б поспілкуватися з двома інстанціями - Shelter Scotland https://scotland.shelter.org.uk/about_us/contact_us Та з командою з бездомності вашого місцевого каунсилу https://scotland.shelter.org.uk/housing_advice/i_need_help_from_the_council

Вони спеціалізуються на допомозі саме у таких випадках, як випадок українців – тобто для людей, у яких тут немає особливо ні кредитної історії, ні історії проживання.

Команда бездомності допомагає не лише тим, хто вже залишився без дому. Вони можуть дати пораду про те, де і як краще знайти квартиру чи кімнату для проживання.

Також ось тут ліфлет від шотландського уряду про ціни та різні джерела фінансування.

!Звернiть увагу - якщо ви залишилися без даху над головою, вам необхідно звернутися до служби emergency homelessness мiсцевого каунсилу. Контакти такої служби можна знайти шляхом пошуку за термінами emergency homelessness + назва вашого каунсилу (Find your local council - GOV.UK (www.gov.uk) - знайдiть свiй каунсил тут).

Ви також можете звернутися до Опори (help@opora.uk).

Орендодавці Якщо ви плануєте орендувати приватне житло, є рекомендації, яких слід дотримуватися. Перш ніж погоджуватися на будь-що або підписувати договір, переконайтеся, що орендодавець зареєстрований у місцевих органах влади в регіоні, де розташоване майно для оренди. Ви можете перевірити це на вебсайті Landlord register home - Scottish Landlord Register (landlordregistrationscotland.gov.uk). Якщо ваш орендодавець не зареєстрований, він не може законно здавати майно в оренду. Якщо ви орендуєте житло у незареєстрованого орендодавця, ви наражаєтеся на ризик і, можливо, не будете захищені чинним законодавством.

Додаткову інформацію можна знайти на сторінці https://www.mygov.scot/rent-private-landlord

ПОШУК МАЙНА Найшвидший спосіб знайти нерухомість — в інтернеті на вебсайтах для пошуку нерухомості. Ви можете знайти нерухомість у потрібному вам місці й домовитися про її огляд на наступних вебсайтах:  https://www.citylets.co.uk/https://www.lettingweb.com/https://www.rightmove.co.uk/

Деякі об’єкти нерухомості можуть рекламуватися як об'єкти середньоринкової оренди, Mid-Market Rent (MMR). Ці об’єкти здаються в оренду людям, які працюють і мають дохід низького й середнього рівня. Орендна плата за житло Mid-Market Rent зазвичай встановлюється нижчою, ніж орендна плата за приватну нерухомість.

Для отримання додаткової інформації про MMR див.: https://www.edinburgh.gov.uk/midmarketrent

Але багато українців зараз мають труднощі з пошуком житла, і в цьому контексті ми радимо, в першу чергу, шукати приватних орендодавців, а не житло від агентств. Агентства мають значно жорсткіші вимоги до орендарів. Найкраще місця для пошуку приватних орендодавців - сайти Gumtree.com та OpenRent | Property To Rent From Private Landlords або місцеві групи у Фейсбуці.

Також зверніть увагу на сайт spareroom.co.uk, який спрямований спеціально на пошук кімнат.

На наш досвід, в ідеалі набір документів для приватної оренди має бути таким -

  1. Доказ постійного доходу (наприклад, виписки про зарплату за останні кілька місяців або вже укладений контракт із майбутнім роботодавцем)
  2. Документи, що засвідчують особу
  3. Рекомендація від попередніх орендодавців чи спонсорів.

Також ось ресурси Опори по пошуку житла - t.me/opora_housing, Rent in the UK (opora.uk)

ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ Коли ви знайдете приватне орендне житло, вам потрібно буде підписати договір оренди, перш ніж переїхати. Цей документ зазвичай називають «договір оренди приватного житла» (private residential tenancy). Вам також мають надати копію цього договору для обліку. Додаткову інформацію про договір оренди приватного житла можна знайти на сторінці https://www.gov.scot/publications/private-residential-tenancies-tenants-guide/

Важливо не орендувати нерухомість безпосередньо в існуючого орендаря. Це називається «суборенда». Цілком імовірно, що орендар може не мати дозволу орендодавця на суборенду і вчиняти таким чином злочин. Суборенда майна означає, що вам не буде надано правовий захист, на який ви зазвичай маєте право.

Ви й ваш орендодавець можете домовитися підписати цифрову копію договору оренди приватного житла й надіслати її електронною поштою, а не роздруковувати та надсилати оригінали звичайною поштою. У більшості випадків ви зможете зробити це наступним чином: відкрити документ, указати своє ім’я там, де потрібно підписати, і повернути його своєму орендодавцю електронною поштою. Вам слід вести облік електронних листів, які ви надсилаєте й отримуєте від орендодавця. Це включає електронні листи про ваш договір оренди.

ВНЕСЕННЯ ЗАСТАВИ Більшість приватних орендодавців або агентів з оренди нерухомості вимагають надання грошової застави (deposit), перш ніж ви переїдете до орендованого житла. Застава — це грошова сума, яка захищає власника в разі:  заподіяння вами шкоди об'єкту нерухомості;  необхідності прибирання, якщо ви залишите житло у поганому стані;  несплачених рахунків, наприклад, за електроенергію або телефон;  заборгованості з орендної плати. Якщо вам важко дозволити собі сплатити заставу, ви можете подати заявку через вебсайт місцевої влади на дискреційну допомогу для оренди житла, Discretionary Housing Payment (DHP). Застава не може бути використана для заміни речей, які були пошкоджені або зношені внаслідок нормального зносу, наприклад, зношені килими й меблі. Ваш орендодавець має право стягувати з вас заставу, що не перевищує орендну плату за два місяці. Наприклад, якщо ваша орендна плата становить 400 фунтів стерлінгів на місяць, застава не може перевищувати 800.

Зверніть увагу, що орендодавці й агенти з оренди нерухомості не можуть стягувати з вас плату за наступне:  укладання або подовження договору оренди;  адміністративні збори;  проведення кредитних перевірок;  резервування. Це так звані «незаконні внески». Якщо ви вважаєте, що з вас стягнули незаконний внесок, ви можете вимагати його повернення. Ваш орендодавець або агент з оренди нерухомості, можливо, вчинив кримінальний злочин. Якщо ви вважаєте, що з вас стягнули незаконний внесок, вам слід негайно звернутися до юриста або до організації Citizens Advice Scotland. Додаткову інформацію можна знайти за адресою: Paying rent and deposit - mygov.scot

ПЕРЕЇЗД ДО НОВОГО ЖИТЛА У вашому договорі оренди буде чітко вказано суму орендної плати і строк, коли ви маєте сплатити її орендодавцеві. Ви несете відповідальність за сплату договірної орендної плати за приватне орендоване житло вчасно й у повному обсязі. Якщо ви цього не зробите, це наражає вас на ризик виселення. Якщо у вас є труднощі з оплатою за оренду, ви можете подати заявку на фінансову підтримку від Housing Benefit (елемент Universal Credit) (Housing costs and Universal Credit: What you can get - GOV.UK (www.gov.uk)). Залежно від вашого доходу й особистих обставин ця допомога може покривати орендну плату повністю або частково.

РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ Якщо ви вирішили припинити дію договору оренди, ви маєте певні обов’язки, щоб забезпечити належне завершення процесу. А саме:  Повідомити орендодавця про те, що ви виїжджаєте, в узгоджений термін (зазвичай за 28 днів).  Погасити будь-які непогашені рахунки  У вашому договорі оренди можуть бути вказані додаткові речі, які ви повинні зробити перед виїздом. Після закінчення терміну оренди й вашого виїзду орендодавець зобов'язаний повернути заставу, яку ви сплатили на початку оренди. Це передбачає, що ви не заподіяли жодної шкоди, сплачували орендну плату й усі рахунки, прибрали майно і не порушували договір оренди. Додаткову інформацію про повернення застави можна знайти тут: https://www.mygov.scot/rent-private-landlord/ending-a-tenancy