✔️

Часто задавані питання щодо пенсійних зборів (workplace pensions) для українців

1. Чи варто українцям платити пенсійні збори з зарплатні?

ПРОТИ:

  • У вас не буде доступу до грошей, сплачених через пенсійні збори, доки вам не виповниться 57 років (на даний момент пенсійний вік — 55 років, але його піднімуть до 57 у 2028-у році). Згідно законів Великобританії, ви зможете отримати пенсію раніше тільки якщо серйозно захворієте або по інвалідності.
  • Ви зможете забрати свою пенсію із-за кордону (наприклад, із України), коли досягнете пенсійного віку. Але якщо, наприклад, ви погано розмовляєте англійською, це може бути складно. Зазвичай треба заповнювати форми, може бути потрібно подзвонити в пенсійний фонд.
  • Пенсії — продукт інвестицій, і якщо ситуація на ринку погана, то вартість вашої пенсії може знизитись.

ЗА:

  • Доки ви сплачуєте пенсійний збір в розмірі від 5% вашої зарплатні (це пенсійний збір за замовчуванням), ваш роботодавець за законом повинен сплачувати ще 3%. Ви також отримаєте 20% податкової знижки на цей збір, якщо ви вже заплатили податки з відповідної зарплатні (наприклад, якщо ви віддаєте 80 фунтів на пенсію після податків, влада додасть ще 20). Таким чином, ви отримуєте більше грошей.
  • Пенсії — продукт інвестицій, і, за статисткою, працюють краще (тобто, наприклад, зростають, коли ситуація на ринку сприйнятлива), ніж, наприклад, банківські вклади.

2. Як відмовитись від участі у пенсійній схемі?

УВАГА! Якщо ви відмовитесь від участі у пенсійній схемі, зазвичай впродовж трьох років вас запишуть туди знову, і вам треба буде знову відмовитись.

Після того, як ви отримаєте пакет про пенсію (тобто набір документів з деталями вашої пенсійної схеми, що може прийти звичайною або електронною поштою), за законом у вас буде 30 днів, щоб відмовитись від участі у пенсійній схемі і отримати пенсійний збір назад. Ви повинні відмовитись впродовж 30 днів, інакше, можливо, ви не зможете одразу забрати вже вкладені кошти, і повинні будете чекати до 57 років щоб це зробити.

Є два головні способи відмовитись:

  • Заповнити онлайн-форму за допомогою AssistMe. Цим способом можна скористатися, якщо ваш роботодавець видав вам так званий “унікальний ідентифікаційний номер” (“unique identification number”). Зазвичай вам також видадуть посилання, за яким ви можете відмовитись від пенсійної схеми, надавши цей номер та деякі персональні данні, та нажавши на кнопку “opt out”.
  • Надіслати повідомлення про відмову. Це повідомлення або сам пенсійний фонд надішле вашому роботодавцю, або вам доведеться надіслати в бухгалтерію на вашій роботі. Ось інструкції по найбільшим пенсійним фондам в Великобританії:

Aviva - mpen30d.pdf (aviva.io) (цю форму треба надіслати в Aviva, і вони самі повідомлять роботодавцю)

NEST - How do I opt out of Nest? | Nest pensions (ви можете повідомити в NEST онлайн або телефоном)

People’s Pension - Opt out - The People's Pension (thepeoplespension.co.uk) (можна відмовитись онлайн або телефоном)

Scottish Widows - Opt Out form for GPP and GSHP (scottishwidows.co.uk) (цю форму треба заповнити, підписати та самостійно відправити роботодавцю)

3. Що якщо я не встиг/встигла відмовитись від участі у пенсійній схемі впродовж потрібного терміну та не можу отримати гроші назад?

На жаль, це значить, що ви не зможете отримати гроші назад доки вам не виповниться 57 років, якщо ви не маєте інвалідності або тяжкої хвороби. Так побудована податкова система Великобританії і з цим нічого зробити не можна.

Втім, ви завжди можете попросити вашого роботодавця в подальшому не знімати пенсійний збір. Щоб це зробити, напишіть або скажіть про це бухгалтерському відділу або відділу по работі з персоналом, та скажіть їм, що ви хочете піти на ”pension premium holiday” (“канікули по пенсійним зборам”). Це зупинить пенсійний збір на 12 місяців. Через 12 місяців, ви зможете таким же чином зупинити пенсійні збори ще на 12 місяців.

Зверніть увагу, що ви все одно будете мати право забрати ваші кошти по досягненню вами пенсійного віку. Не має значення, якщо ви на той момент будете, скажімо, в Україні і вже не матимете банківського рахунку в Великобританії — ваш пенсійний фонд буде зобов’язаний заплатити вашу пенсію і на український рахунок, якщо це буде потрібно.

4. Якщо я зміню роботодавця, чи буде мій новий роботодавець платити збори в той же самий фонд?

Якщо ви з ними про це явно не домовитесь, то відповідь зазвичай — НІ. Ваш новий роботодавець, зазвичай, почне платити вам пенсію за новою схемою. Тому дуже важливо знати, скільки саме різних пенсій ви вже накопичили і в яких фондах — ви можете та, скоріше за все, будете мати біль ніж одну пенсію, якщо зміните роботодавця.

В пенсійній системі Великобританії накопичилось вже більше 19 мільярдів фунтів у загублених пенсійних кошиках (тобто пенсійних коштів, про які люди забули або які загубили). Не втрачайте ваші гроші таким безглуздим чином!

5. Якщо в мене є більш, ніж одна пенсія, чи можу я їх скомбінувати в одну?

Так. Більшість головних пенсійних фондів використовують онлайн систему Origo для пенсійних переказів та для того, щоб складати різні пенсії разом. Зазвичай, вам потрібно буде заповнити заявку Origo на той пенсійний фонд, на який ви хочете перекласти решту вашої пенсії. Зазвичай, вам знадобиться така інформація: номери обох пенсійних рахунків, приблизна вартість тої частки пенсії, що ви хочете перекласти та назву компанії, яка нараховувала вам цю пенсію (наприклад, якщо ви працювали на Tesco, і Tesco почало нараховувати вам пенсію, треба проста вказати назву “Tesco”).

Перед тим, як ви почнете переказ через Origo, ваші данні в обох фондах повинні збігатися — тобто в них повинні бути записані те саме ім’я, NINO (номер національного страхування), адреса та дата народження. Якщо ви змінили, наприклад, адресу чи ім’я, впевніться, що ваші пенсійні фонди про це знають.

Зазвичай, ви можете знайти посилання на форму переказів Origo у вашому онлайн кабінеті на сайті пенсійного фонду (якщо в вас немає такого профілю, ви, зазвичай, можете його створити, зареєструвавшись на сайті фонду за допомогою ваших даних). Посилання зазвичай буде називатись схоже на “Transfer a pension” (”переказ пенсії”).

6. Я не знаю, в якому фонді моя пенсія/я загубив свою пенсію. Що робити?

В першу чергу, ми радимо вам спитати вашого роботодавця (минулого чи теперішнього).

Якщо з будь-якою причини це неможливо або якщо роботодавець не знає відповіді, ваш пенсійний фонд зазвичай зазначений на ваших квитанціях про зарплатню (payslips). Якщо в вас є доступ до них, перевірте, чи є там ця інформація.

Також є державний сервіс з інформацією про пенсії, за допомогою якого можна знайти загублену пенсію: - Find pension contact details - GOV.UK (www.gov.uk)