Зауважте, що це лише короткий огляд найбільш корисної інформації. Ви можете знайти наш повний гайд тут: Пам'ятка для переселенців у Шотландії (постійно оновлюється) (helpukrainescotland.com)
- Найважливіша інформація
- Після прибуття в Шотландію
- Мовна підтримка
- Що робити після приїзду
- Зв'язок з іншими українцями
- Медична допомога
- Соціальна підтримка
- Психологічна підтримка
- Ваші права та безпека
Найважливіша інформація
- https://edinburgh.mfa.gov.ua/ - Консульство України в Единбурзі, телефон (+44)7909056906, можна звертатися за допомогою у широкому сенсі
- Офіційний путівник для українців від британського уряду: https://drive.google.com/file/d/1TXLvvZZoKsA4MsV6DsTHl0i9oVFnt9Wt/view?usp=sharing (українською)
- Єдиний телефон швидкої допомоги, поліції та пожежників - 999 або 112.
- Телефон поліції для нетермінової допомоги - 101.
- Телефон NHS (системи охорони здоров'я) для нетермінової допомоги - 111. Вам НЕ потрібно бути зареєстрованим у лікаря, щоб отримати допомогу по цьому номеру. По цьому номеру можна також дзвонити, якщо потрібна термінова допомога дантиста. У них є україномовні та російськомовні перекладачі, якщо це необхідно.
- Асоціація Українців Великобританії (AUGB, Український Клуб) - 14 Royal Terrace, Единбург, відкриті по вівторкам і кожний другий четвер з 10 по 13 (приблизно). З ними можна зв’язатися через Фейсбук https://www.facebook.com/AUGBEdinburgh та поштою edinburgh@augb.co.uk Також є відділення в Глазго, Фейсбук: https://www.facebook.com/GlasgowUkrainians/ та пошта glasgow@augb.co.uk AUGB надає гуманітарну допомогу, може дати пораду та зв’язати з місцевою громадою.
Після прибуття в Шотландію
- Гаряча офіційна 24/7 лінія підтримки біженцям в Единбурзі - +441312002306 (англійською або українською, залежно від конкретного працівника)
- У Единбургу є приймальний центр розташований за адресою RBS Gogarburn House (175 Glasgow Road, Edinburgh, EH12 1HQ), з 9:00 до 17:00 у будні дні та з 9:00 до 16:00 на вихідних.
- Гарячі лінії підтримки біженцям в Глазго - +44 141 222 7352 (9:00 - 17:00 у будній день) або +44 300 343 1505 (інший час).
- Приймальні центри в Глазго - Holiday Inn, Paisley PA3 2TE; Best Western Argyle Hotel, 27 Washington St, Glasgow G3 8AZ. Ви можете використовувати той, який вам ближче.
- Гаряча лінія підтримки біженцям в Абердіні - +44 800 0304 713.
- Офіційного приймального центру в Абердіні немає, але вас зазвичай направлять в Aberdeen Airport Dyce Hotel (Farburn Terrace, Dyce, Aberdeen, Aberdeenshire, AB21 7DW, Scotland).
- Гарячі лінії підтримки біженцям в Кейрнрайан - +44 3033 333 001 (вдень) or +44 1387 273 660 (ввечері, вночі та рано вранці).
- Приймальний центр для прибуваючих в Кернрайан знаходиться за адресою Municipal Chambers, Buccleuch St, Dumfries DG1 2AD.
Мовна підтримка
Деякі шотландські служби ще не мають українських або російських перекладачів. Ви можете надіслати запит про перекладацьку підтримку до Respond: Crisis in Translation https://respondcrisistranslation.org/uk/need-support (українською).
- Сервіс Respond надає перекладацькі послуги по телефону, а також здійснює сертифікований переклад документів.
- Ми радимо додаток SayHi для автоматичного голосового перекладу. Ви можете спілкуватися своєю мовою, і він автоматично буде перекладати те, що ви кажете, англійською. https://www.sayhi.com/en/translate/
- Ви можете автоматично перекласти будь-яку веб-сторінку на українську або російську, якщо відкриєте сторінку Google Translate, натиснете кнопку Вебсайти (Websites), оберете потрібні мови, та введете адресу сайту, що потрібно перевести, у форму. Тоді ви зможете користуватись вебсайтом тою мовою, що вам потрібна.
Що робити після приїзду
- Протягом перших 6 місяців треба подати заявку на біометричний дозвіл на проживання. Див. пункт 1.2 офіційного путівника.
- Завести рахунок у банку (наприклад, Monzo або Revolut)
- Отримати довідку про проживання (proof of residence) - це може бути банківська виписка, довідка від спонсора, комунальний рахунок, договір про оренду житла, тощо.
- Зареєструватись у лікаря (GP = General Phyisician, тобто сімейний лікар-терапевт).
- Податися на матеріальну допомогу. Ми радимо скористуватися цією можливістю усім, навіть якщо ви не маєте наміру отримувати грошові виплати протягом тривалого часу. Це допоможе місцевій раді зареєструвати вас у системі та запропонувати вам безпосередню підтримку. Деталі дивіться нижче.
- Якщо ви оформите заяву на виплати, то вам автоматично нададуть номер національного страхування (NINo), який є необхідним для працевлаштування. Якщо ви не надасте заяву на виплати, то цей номер доведеться отримувати окремо.
Зв'язок з іншими українцями
- Повний список українських телеграм-груп ви можете знайти тут: Місцеві та тематичні телеграм групи (helpukrainescotland.com)
- https://t.me/hushelp - наш головний телеграм-канал підтримки українцям.
- https://t.me/OporaScotlandd - телеграм-канал «Опора» для українців у Шотландії.
- https://www.facebook.com/groups/683850136294168 - HELP FOR UKRAINIAN REFUGEES, британська група у Facebook, де можна спілкуватися українською.
- Ми організовуємо івенти для біженців, як і інші групи в Единбурзі - новини про це можна знайти на нашій сторінці FB у розділі закріплених публікацій (https://www.facebook.com/groups/helpukrainescotland)
- Ви також можете написати нам безпосередньо на адресу: helpukrainescotland@gmail.com (українською, російською чи англійською) або через наш телеграм-бот підтримки @hushelp_bot
Медична допомога
- Усі українські біженці, що прибувають в Шотландію за візовими схемами, мають право на безкоштовне користування місцевою системою охорони здоров'я (за виключенням деяких послуг, як-то стоматологічних). Рецепти на ліки в Шотландії виписуються безкоштовно, ліки за цими рецептами також видаються безкоштовно.
- Перед тим, як записуватись на прийом до лікаря, необхідно зареєструватись у поліклініці за місцем проживання.
Знайти свою місцеву поліклініку можна на цьому сайті, якщо ввести свій поштовий індекс: https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/gp-practices
Потім треба зв'язатись зі знайденою поліклінікою (телефоном, поштою або зайшовши туди особисто) і спитати, куди відправити реєстраційну форму. Форму можна знайти тут: https://www.nhsinform.scot/media/4917/gp_registration_gmsgpr001_v19_02_2021-modified-v3.pdf або отримати в самій поліклініці.
Соціальна підтримка
Усі українські біженці, що прибувають в Шотландію за візовими схемами, мають право одразу ж подати заявку на фінансову соціальну підтримку, якщо вона необхідна. В Шотландії є декілька видів соціальної підтримки, як-то:
- Universal Credit. Це програма фінансової підтримки для тих, чийого заробітку недостатньо аби сплатити усе необхідне. Вам не потрібно мати роботу, щоб подати на Universal Credit. Вони також можуть допомогти з пошуками роботи. Поки ви будете її шукати, вам будуть видавати фінансову підтримку. Заявку можна подати тут: https://www.gov.uk/apply-universal-credit (англійською).
- Child Benefit. Це джерело фінансової допомоги для батьків та опікунів дітей молодше 16 років (або молодше 20 років у деяких типах освіти та навчання) — не є частиною універсального кредиту. Вона видається усім, у кого є діти, і хто відповідає критеріям, і не залежить від доходу. Ви можете подати на неї тут: https://www.gov.uk/child-benefit/how-to-claim
- ADP - Adult Disability Payment. Це програма підтримки людей з інвалідністю, які не можуть працювати за станом здоров'я. Подати заявку можна тут: Adult Disability Payment - mygov.scot (англійською)
Психологічна підтримка
Війну в Україні та її вплив на вас та ваших рідних може бути дуже складно перенести психологічно.
- +44 800 148 8586 - Barnardo’s гаряча лінія (можна просити про послуги перекладача)
- Ось перелік контактів психологів, що надають безкоштовну підтримку українцям: https://www.facebook.com/svetlanaroyz/posts/5353420154691546 (українською
- А ось ресурси про психологічні травми, українською: https://www.psychologytools.com/assets/ukraine/how_trauma_can_affect_you_cyp_uk.pdf
В Шотландії також доступна психологічна підтримка від міністерства охорони здоров'я. Ви можете отримати її через поліклініку, в якій ви зареєстровані.
Ваші права та безпека
- Біженці - вразлива група населення. Більшість приймаючих вас шотландців бажає вам добра и допоможуть вам, чим зможуть, але є і люди, які можуть намагатися експлуатувати вас або задати вам шкоди. Вам необхідно знати свої права та розуміти, що ви можете звернутися за допомогою, якщо хтось погано з вами поводиться.
- Телефон для безкоштовної юридичної підтримки біженцям - 0800 995 6045 (можна просити про послуги перекладача, коли подзвоните). Вівторок з 14:00 до 17:00 (британський час), Четвер з 10:00 до 13:00. Email: ukraine@justrightscotland.org.uk
- Ваші спонсори не мають вимагати від вас плату за оренду чи проживання в їх домівці. Вони можуть просити вас сплатити частину рахунків за послуги ЖКГ, але якщо ви не можете їх сплатити або бачите, що від вас потребується занадто велика сума, ви можете звернутись до міської адміністрації (https://www.edinburgh.gov.uk/contact, англійською). Вона повинна надати вам альтернативне житло, якщо ваш спонсор порушує ваші права або експлуатує вас.
- Якщо вам потрібна додаткова допомога або інформація, ви також можете звернутися в благодійні організації, що займаються безпекою біженців. Гаряча лінія Scottish Refugee Council: +44 808 196 7274 (ви можете просити про послуги перекладача, коли подзвоните).
- Жінки, що приїздять в Шотландію поодинці, у особливій небезпеці експлуатації, найпаче зі сторони чоловіків. Будьте обережні та не бійтеся просити про допомогу. Намагайтеся не селитись із самотніми чоловіками, якщо цього можна запобігти (наприклад, ви можете звернутися до групи Sunflower Sisters (Соняшникові сестри) у Фейсбуці для пошуку спонсора-жінки). У разі насильства ви можете зв'язатись з Rape Crisis Scotland: https://www.rapecrisisscotland.org.uk/help-helpline/, їх також можна просити про послуги перекладача. Пам'ятка про безпеку: https://www.facebook.com/groups/455651139638352/permalink/473308744539258/ (українською)